Blog

      W związku z małym zainteresowaniem badań ruchu działkowego publikuję moje opracowanie [załącznik] będące wynikiem kilku lat zainteresowania ogrodami działkowymi.

  • 03.04.2014 Henryk Puszcz - Bolesta (08.12.1922-03.04.2014)

      Z wielkim bólem zawiadamiam o śmierci mojego kochanego Dziadziusia, Henryka Puszcza, syna Adama i Joanny z Pietrzaków. Zmarł 03.04.2014 r. po godz. 05:00 w wieku 91 lat w po długiej chorobie płuc, pojednany z Bogiem. Wdzięczni jesteśmy Mu za to, że zachował go dla nas do naszego przyjazdu z dalekiego Wrocławia i Komornik, że pozwolił nam się z nim pożegnać, być przy nim w ostatnich chwilach życia.
      W 2007 r. Henryk owdowiał po śmierci Stanisławy z Witkowskich. Był ostatnim z Zawkrzańskiego rodu Puszczów, zwanych Puszczykami, Jarząbkami lub Bolestami, którzy nieprzerwanie mieszkali w Karniszynie od 1773 r., a wywodzili się z Jonnego, Zimolzy i Lutocina, ze zubożałego w XVII w. staromazowieskiego rodu. Pozostawił nieutulonych w żalu syna i trzy córki wraz z ich rodzinami - wnukami, prawnukami i praprawnukami.
      Ciało zmarłego będzie wystawione w domu rodzinnym w piątek o godz. 17.00. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 14:00 w bieżuńskim Kościele, po czym odprowadzimy ciało Henryka Puszcza na bieżuński cmentarz.

  • 18.03.2014 Świat ogrodów

      Wyjątkowo łagodna zima umożliwiła w tym roku wcześniejsze rozpoczęcie prac na działce. W lutym i marcu umieściliśmy murarkę i jej gniazda w domku na pasiece. Skopaliśmy kolejny kawałek pod warzywa i wokół domku narzędziowego. Przenieśliśmy trochę roślin ze starego ogródka i obsadziliśmy krzewami pas oddzielający część warzywną od gospodarczej. Koparka wyrównała wykop pod altanę. Również podmurówka płotu zyskuje kolejne przęsła. Studzienka z nawodnieniem już także zabetonowana. Z poważniejszych prac zostało skończenie furtki na pasiekę, nowej drewnianej furtki frontowej, zalanie podmurówek płotu, ułożenie opasek chodnikowych wokół warzywnika i w poprzek ogródka, zalanie nowego chodnika na odcinku 10 m oraz rozpoczęcie budowy piwniczki altany. Pierwsze warzywa zostały już posiane pod tunelikami foliowymi (sałaty, rukola, mizuna, karczoch, kalarepa, melon, cukinia i kabaczek oraz liczne byliny i kwiaty jednoroczne). Warzywa posiane jesienią już wschodzą. Są to pietruszka, pasternak, koper, szczaw, szpinak, sałata czerwona i strzępiasta, czosnek.